Історія школи

До 1896 року діти селян майже не навчалися! Хоч хата – школа була біля церкви, але в ній навчалися тільки діти багачів, бо діти бідних ходили по наймах і тільки деякі з них після Нового року мали хоч деяку можливість відвідувати школу.

Зі слів старожила Глущенка Федора Денисовича, в школу ходило тоді десятка два дітей заможних селян. Хто мав хоч які - небудь кошти на науку, навчатися могли в диякона дома. Але цю науку вони мусили відробити, а саме: возити сіно, годувати худобу, чистити загороди…

Так грамоти учився у диякона старожил Глущенко Денис Андрійович. Його син Федір розповідав, що в 1895 році селом прийшла упорядковуюча комісія, яка відділила ліс від ополків, які відходили до села. На ополках росли поодинокі дерева, з яких і було побудовано першу церковно-приходську школу в селі Думанці. На все село був один столяр Калина Микола Гнатович. На його долю припали найважчі й точні роботи, що були виконані під час будівництва дзвіниці церкви. Цей столяр збудував і церковно – приходську школу.

Глущенко Федір Денисович розповідав, що в школі по два роки вивчали "Буквар". Для учнів 1-3 класів щодня було по три уроки. Основний предмет - Закон Божий, який викладав священик Петро Левіцький.

Навчальний рік тривав з 1 жовтня по 1 травня. Учні в більшості навчалися без підручників і зошитів, бо не мали коштів. Писали на грифельних дошках.

До революції 1917 року в школі навчалося 18 дітей, з них лише двоє закінчили чотири класи. Учні усіх класів сиділи в одному приміщені по 8-10 осіб за одним столом. Після революції двері школи відкрилися для вчорашніх робітників, незаможних селян, червоноармійців та їх дітей.

1920 – 1927 рр. школа в Думанцях працювала в дві зміни: зранку приходили діти, а ввечері доросле непесемне населення. Але не всі люди розуміли значення освіти для їхнього життя.

З виходом Закону про обов’язкове семирічне навчання постало питання про відкриття семирічної школи. Під школу взято хату куркуля Туза.

У 1933 -1934 навчальному році вже був 5 та 6 клас. Голод і злидні обірвали не тільки змогу дітей учитися, а навіть і жити. Контингент учнів зменшився до 12 учнів.

У роки війни школа працювала не систематично.

З 1949 року створено умови для відкриття семирічної школи, постійно збільшувалася кількість вчителів та учнів. Колгоспом було заощаджено кошти на будівництво нової великої школи.

У 1964 закінчено будівництво нового приміщення школи. У 1969 – 1970 році в Думанецькій школі навчалося 164 учні.

/Files/images/Рисунок2.png /Files/images/Рисунок3.png /Files/images/Рисунок4.png

У 1994 році Думанецька школа стала загальноосвітньою школою І –ІІІ ступенів.

У 2017 – 2018 навчальному році в школі навчається 51 учень.

У 2018 - 2019 навчальному році в школі навчається 48 учнів.

У 2019-2020 навчальному році в школі навчається 35 учнів.

Кiлькiсть переглядiв: 961

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.